Doprava ZDARMA od 5 000 Kč | Osobní odběr zdarma na 26 prodejnách

I malou kuchyni proměníte v dokonale komfortní místo na vaření. Jak?

7 praktických tipů, které promění i tu nejmenší kuchyňku v komfortní místo pro přípravu všech dobrot. 

Do kuchyně velké lidově řečeno jak „taneční sál“ si můžete dovolit postavit kde co - skříně, kredence, police, velký jídelní stůl… a pořád ještě zbude dost volného místa. Pokud ale vaše kuchyně nepatří k největším, s místem pro vše potřebné můžete svádět větší či menší každodenní boj. A příprava dobrot v takové kuchyni rázem nemusí být tak úplně komfortní, jak byste chtěli. Máme pro vás dobrou zprávu. Pro pohodlný provoz v kuchyni nehraje takovou roli samotná velikost prostoru, jako spíš jeho důmyslné uspořádáni a efektivní využití.

Co všechno vám může pomoci k dokonalému komfortu?

Kuchyně - vestavte co jde

Vestavte, co jde!

Zbavte se zakopávání o volně stojící spotřebiče a vestavte, co jde. I v úzkém prostoru můžete získat větší rozlet díky vestavným spotřebičům. Šetří místo tím, že je můžete postavit i nad sebe, na trhu jsou navíc dostupné i takové typy, které v sobě sdružují více funkcí (např. kombinace parního a mikrovlnného ohřevu atd.). Kromě vizuální čistoty nabízejí i snadnější údržbu, kterou zajišťuje jejich na milimetr přesné usazení do kuchyňské sestavy. Prach a nečistoty tak přicházejí o prostor, kde by se mohly usazovat.

I když v malém prostoru bojujeme o každý centimetr, nesmíme zapomínat, že i vestavné spotřebiče potřebují trochu dýchat. U chladničky počítejme s 40 - 50 mm pro odvětrání zadní části. U horkovzdušné trouby je třeba ponechat mezery po stranách i v zadní části tak, aby byl zajištěn odvod horkého vzduchu  a páry.

Kuchyně od podlahy po strop

Od podlahy po strop

Klasická spíž je dnes už spíše raritou. Plnohodnotně jí nahradily vysoké potravinové skříňky,  sahající od podlahy prakticky až po strop. V nich najdete místo pro prakticky všechny potřebné potraviny - ukryté v láhvích, sáčcích i dózách a nezřídka i pro menší či méně často používané drobné domácí spotřebiče. Nejrůznější ochucovadla a koření můžete vyskládat do drátěných závěsných košíčků. Budete je mít vždy pohodlně po ruce a hlavně přehledně.  Malé doporučení -  do spodní části těchto "spížových" skříní umístěte vždy ty nejtěžší věci. Naopak do těch nejvyšších pater pak ty lehké a ty, které používáte jen čas od času. Může se stát, že budete potřebovat i malou stoličku, abyste na ně dosáhli :-) 

Organizéry

Hra s organizéry

Abyste v kuchyni nenaběhali zbytečné kilometry navíc, nejen uspořádání vně, ale i uvnitř zásuvek má svá pravidla. Všechno, co potřebujete mít takzvaně „po ruce“, by mělo mít i své správné místo. Proč běhat pro pánvičku do skříňky ke dveřím nebo dokonce za roh, když sporák máte v protějším rohu. Držte se tedy jednoduché zásady: všechny potřebné věci mějte vždy co nejblíž místu, kde jej aktivně používáte. Jak to vypadá v praxi? Např. hrnce, pekáče na pečení a jim podobné pomocníky mějte co neblíže sporáku, mycí potřeby, jar a utěrky zase v blízkosti dřezu a talíře, misky na salát či prostírání na dosah od jídelního stolu.

Důmyslné uspořádání vnitřního prostoru kuchyňských skříněk a zásuvek je pověstnou alfou omegou opravdového komfortu užívání. A s pomocí nejrůznějších organizérů to bude hračka.

Dřez Blanco Etagon

Vytvořte si mezipatro. Přímo ve dřezu.

Využijte etážové provedení dřezu nebo vytvořte si mezipatro přímo ve dřezu, a to pomocí vkládací mřížky. Tuhle vychytávku oceníte jak pro odložení nádobí, tak např. na proplach ovoce a zeleniny. V kombinaci s velkým krájecím prkénkem, jako součást dřezu, si vytvoříte až návykově pohodlnou a praktickou plochu pro přípravu jídla. Zkuste to.

Dřezy Blanco Etagon v nabídce SIKO

Dřezová baterie s vytahovací sprškou

Sprcha po ruce

Není nic tak nepohodlného, než když potřebujete umýt rozměrný atypicky hrnec nebo třeba plech na pečení, který se zrovna nevejde do dřezu. Složitě s ním otáčíte do všech směrů, abyste se alespoň kouskem dostali pod proud vody.

Anebo potřebujete propláchnout ovoce. Jen tak v ruce nebo rovnou v misce.  

Těmto každodenním „malým bojům“ už ale odzvonilo. Řešení existuje :-)

Díky praktické vytahovací spršce z raménka je po nepohodlí. Snadno s ní dosáhnete, kam je třeba.

Sortery

Ukryjte, co nikdo nemusí vidět

Odpadky. A to velmi chytře. Kdo vaří (alespoň občas :), určitě už zažil situaci, kdy má obě ruce plné. V jedné například slupky z okrájené zeleniny a druhou rukou už otáčí omeletu, co se právě smaží na pánvičce. I v této situaci je třeba se držet pravidla, se kterým jsme se už seznámili – mít to, co právě potřebujete, co nejblíže po ruce. V tomto případě jde o odpadkový koš. A neběhat s každou slupkou přes půl místnosti.
Kdo je zastáncem spíše tradičních řešení, může využít volně stojící odpadkový koš, s nášlapem. Pohodlně, jedním sešlápnutím, otevře víko koše a odpadky padají tam, kam patří. Pro ty, co fandí moderním vychytávkám všeho druhu, jsou vynikajícím řešením sorterychcete-li košové systémy. Jsou ukryté ve spodní kuchyňské skříňce (nejčastěji přímo pod dřezem) a umožňují rovnou i třídit odpad. Pokud vám ale postačí jen menší koš, zvolit můžete variantu, kdy koš snadno jen přimontujete na vnitřní stranu dvířek kuchyňské skříňky. Vše je skryto, nikdo nic nepozná.

Správná výška kuchyně

Hlavně správná výška!

Tohle všechno, co jsme si řekli, bude ale od kýženého komfortu na hony vzdálené, pokud nedodržíte to nejzásadnější pravidlo, a to je správná výška pracovní plochy
Víte, jak se se měří? Nejdůležitější není výška vaší postavy, ale výška lokte vaší ruky, ohnuté do pravého úhlu.

Budete-li se této zásady držet, už nebudete nervózně přešlapovat u kuchyňské linky při každé delší přípravě pokrmu, nebudete se zbytečně předklánět, nadměrně ohýbat záda... zkrátka budete se cítit pohodlně a komfortně. A tak to má ve správně uspořádané kuchyni být!

Už začínáte kuchyni plánovat? Přinášíme vám i další praktické rady, které se vám před koupí kuchyně mohou hodit.

Nenechte se rozhodit, pokud se při plánování kuchyně úplně necítíte jako ryba ve vodě. Využijte služeb našich projektových konzultantů, kteří vám s plánováním a vhodným výběrem pomohou, zkoordinují vše potřebné a ohlídají, aby vaše nová kuchyně byla nejen funkčně zařízená, ale i stylově vyladěná.

Projektový konzultant

Projektový konzultant je tu pro vás

Stylová koupelna i kuchyně bez starostí

  • komfortní zákaznický přístup
  • vaše maximální pohodlí a úspora času
  • pravá ruka pro váš projekt
Víme, jak náročná může rekonstrukce vašeho bydlení být. Služby projektového konzultanta vám poskytneme zdarma. Chci vědět více.


Sjednat schůzku


Těšíme se na vás v síti prodejen SIKO.

SIKO tým