Jak vybrat obklady a dlažbu?

Připravili jsme pro vás jednoduché rozdělení dlažeb dle jejich základních vlastností tak, aby výběr té správné dlažby pro váš dům či terasu byl co nejjednodušší.​​​​​​

umisteni-dlazby.jpg

Rozdělení dle umístění – obklady a dlažby

Keramický materiál lze rozdělit na obklady a dlažby – obklady je možné umístit pouze na stěnu – jedná se o křehký materiál, který v žádném případě nesnese zatížení na zemi. Nemají dostatečnou tvrdost.

Naopak dlažby, které jsou díky svým vlastnostem vhodné především na podlahu, lze bez problému použít také jako obklad na stěnu.

Rozdělení dle odolnosti vůči otěru

U keramických dlažeb určujeme tzv. třídu otěruvzdornosti – značí se zkratkou PEI. Můžeme ji rozdělit dle škály od 1–5, kde platí, že čím vyšší třída, tím vyšší otěruvzdornost. Otěruvzdornost určuje míru odolnosti, kterou je dlažba schopná vydržet.

PEI 1Nejnižší odolnost, většinou se u dlažeb vůbec neužívá
PEI 2Nízká odolnost proti opotřebení, málo namáhané prostory, např. koupelny, sprchové kouty
PEI 3Střední odolnost proti opotřebení, vnitřní obytné prostory – např. kuchyně, ložnice, obývací místnosti
PEI 4Silná odolnost proti opotřebená – silně namáhané prostory – např. chodby, spižírny, terasy, kanceláře
PEI 5Velmi silná odolnost proti opotřebení, komerční namáhané prostory – hotely, obchodní centra, restaurace, školy
dlazba-oteruvzdornost.jpg
protiskuzne-dlazby.jpg

Protiskluzné dlažby

Pro dlažby určené do komerčních nebo více namáhaných prostor, doporučujeme přihlédnout k třídě protiskluznosti dlažby tak, aby byla zachována maximální bezpečnost, např. na terasách, prostorách okolo bazénů, wellness centrech a obchodech. Do běžných interiérů je možné použít dlažby bez uvedené třídy protiskluznosti. V rámci rozdělení dlažeb dle míry protiskluzu můžete narazit na více označení, standardně se setkáte s rozdělením značeným R9 – R13. Někdy se za tímto označením můžete setkat s písmeny A, B, C, které navíc určují míru protiskluzu bosou nohou – pro základní orientaci nám stačí škála R9 – R13, viz tabulka níže. 

Označení třídyMožné použití dlažby
Třída R9
Úhel sklonu 6-10°
Koupelny, jídelny, vnitřní vstupní prostory
Třída R10
Úhel sklonu 10-19°
Kuchyně, sanitární prostory, restaurace, kavárny
Třída R11
Úhel sklonu 19-27°
Laboratoře, autoopravny, venkovní schodiště
Třída R12
Úhel sklonu 27-35°
Požární zbrojnice, chladící komory
Třída R13
Úhel sklonu ˃35°    
Jatka, prostory pro úpravu zeleniny

Mrazuvzdorné dlažby

Dlažba v exteriéru je vystavena různým klimatickým podmínkám, vysokým změnám teplot a díky těmto výkyvům nastává enormní pnutí jak v dlažbě, tak v podkladu, proto je nutné vybírat mrazuvzdornou dlažbu pro použití na terase nebo balkonu.

Neméně důležitou částí pro použití dlažby v exteriéru je také použití vhodné chemie – především zlepšeného lepidla, začínajícího označením C2. U každé dlažby v naší nabídce je uvedeno, zda se jedná o mrazuvzdornou dlažbu nebo nikoliv.

TO CHCI

mrazuvzdorne-dlazby.jpg
undefined

Glazované dlažby

Glazura obecně zušlechťuje povrch, zajišťuje vyšší odolnost dlažby vůči skvrnám a ušpinění, jde tedy snadno čistit. Glazura zvyšuje odolnost vůči UV záření a chemickým vlivům. Výhodou glazované dlažby je také větší výběr barev, designů a vzorů.

Neglazované dlažby zdůrazňují přírodní materiál a díky tomu jsou mnohem odolnější vůči poškození. Na druhou stranu budou zase náročnější na údržbu.

TO CHCI

Leštěné dlažby

Jedná se o dlažby, které získaly díky leštění ušlechtilý a lesklý povrch. Díky svému jedinečnému designu a specifickým vlastnostem jsou často využívány především architekty. Jedinečný design těchto dlažeb je ale závislý také na způsobu pokládky.

V některých případech jsou leštěné dlažby již z výroby ošetřeny nano povrchem proto, aby se při pokládce lépe čistily. Pokud tomu tak není, je nutné dlažbu ihned po pokládce naimpregnovat.

TO CHCI

lestena-dlazba.jpg
rektifikovana-dlazba.jpg

Rektifikované dlažby

Obklady a dlažby podléhají při vypalování v peci procesu přirozeného smršťování. Tím se může stát, že dochází k mírným odchylkám v rozměrech – dlažby se ihned po výrobním procesu roztřídí dle tzv „kalibru“ – tyto dlažby nejsou tak rovnoměrné, nemají ostré hrany a je potřeba dodržovat širší spáru 2-5 mm. 

Rektifikované dlažby se v rámci výrobního procesu ještě jednou upravují na tzv. exaktní (přesný) rozměr. Tyto dlažby mají ostré hrany a lze je položit s minimální tloušťkou spáry 2 mm.

TO CHCI

Technologie digitálního tisku

Díky nejnovějším technologiím výroby (digitální tisk) jsou designy dlažeb téměř k nerozeznání od originálních materiálů. Digitální tisk je technologie výroby, díky které je možné i na reliéfní keramické obklady a dlažby natisknout naprosto věrnou imitaci přírodních materiálů, jako je kámendřevomramor... Výsledný design je téměř k nerozeznání od originálu. Výhodou je také lepší čistitelnost a použití i v prostorech se speciálními nároky, jako je například protiskluznost.

glazovane-dlazby.jpg