Staňte se fanouškem
  • Čeština

Koupelna podle Feng Shui

To je především harmonické plynutí energie. Jak toho docílit?

Pojďme si dát, spolu s Taniou Morrison - interiérovou designérkou a odbornicí na feng shui, společnou expres lekci tohoto tradičního učení. 

 

V koupelně trávíme denně poměrně dost času a proto bychom její zařizování neměli podceňovat. Koupelna i toaleta jsou z pohledu feng shui komplikovanější místnosti a podle čínského tradičního učení může právě v těchto místech unikat pozitivní energie. Přitom stačí tak málo, aby byly prostory energeticky optimalizovány. Jak? Kromě běžných zvyklostí, kterými jsou uzavírání odtoků vody v umyvadle i vaně, fungují jednoduchá pravidla, která vychází z teorie pěti elementů.

Znáte osvědčená pravidla?

Energetická pětice: Jedná-li se o zařizování koupelny podle učení feng shui, hledáme harmonii mezi základními pěti elementy – voda, dřevo, země, oheň a kov. Koupelna je místnost, ze své podstaty prostoupená vodou. Element vody je zde zastoupen tedy zcela přirozeně, stejně jako kov. Pro harmonizaci prostoru se tedy zaměřujeme především na elementy dřeva a země.

Světlo a prostor:  Při zařizování koupelny můžeme být omezeni jejími rozměry. Abyste si zařídili koupelnu podle feng shui, ne nutně potřebujete „taneční sál“, ale klidně si vystačíte s malým prostorem. Pro optické zvětšení prostoru využíváme světlejší odstíny v obkladech i sanitě. Důležité je osvětlení. Málokdy je možnost zasáhnout do rozmístění oken, ale ideální denní světlo můžete nahradit vhodnou volbou osvětlení. Světlo má velký vliv jak na atmosféru prostoru, tak na jeho uživatele. Máme-li různé možnosti, jak osvětlit prostor, můžeme tak optimálně reagovat i na naši aktuální náladu. 

Paleta barev: Jak už bylo řečeno, elementu vody je v prostoru koupelny zastoupeno od podstaty celkem hodně. Harmonické plynutí energie zajistíme prostřednictvím elementů dřeva a země, které harmonizují a stabilizují. Vyhýbejme se proto studeným odstínům, modrým barvám, ale také tmavým odstínům a agresivním kontrastům. Zaměřte se na neutrální zemité odstíny, ideálně na zelenou, ve všech barevných tónech. Podle čínského učení právě odstíny zelené symbolizují element dřeva, který pomáhá harmonizovat prostor. Skvěle funguje kombinace se dřevem či dřevodekorem.

Oválné a štíhlé tvary: Velice dobře se hodí protáhlé štíhlé tvary a dřevo jako materiál obecně, respektive dřevodekory. Sáhněte po oblém, jednoduchém tvaru umyvadla, které vhodně doplní štíhlá designová baterie.

Hlídejte odraz v zrcadle:  Podle feng shui je třeba věnovat zvláštní pozornost práci se zrcadlem, přesněji s jeho umístěním. Dobře zvažte, co za část koupelnového prostoru se bude v zrcadle odrážet. Rozhodně by to neměly být dveře ani toaleta (WC mísa). Právě toaleta se podle feng shui spíše schovává, snažíme se na ni směrovat co nejméně pozornosti. Dalšími dekorativními detaily, které sluší koupelně ve stylu feng shui, jsou zelené rostliny, vůně nebo i vhodně zvolené barevné textilní koupelnové doplňky.
Vždy je však třeba jejich výběr pečlivě zvážit. Právě proto, abychom našli rovnováhu mezi všemi pěti elementy. Jen tak se stane koupelna místem, kde bude energie harmonicky plynout a my budeme moci tuto pozitivní energii načerpávat.

 

 

Na kus řeči...

Protože nás spojení moderního koupelnového designu a starého učení zajímá, Taniu Morrison jsme i tak trochu vyzpovídali... :-)

 

Co znamená ve vašem pojetí feng shui?
Jednoduše řečeno jde o optimalizaci prostoru tak, aby člověk mohl bydlet co nejlépe a aby každý jednotlivý prostor splnil svůj účel. Tím myslím, aby člověk v ložnici kvalitně spal, v obývacím pokoji odpočíval, v pracovně se soustředil na práci… Jde o komplexní systém principů a pravidel, která jsou vždy na míru přizpůsobena konkrétní osobě či skupině osob. Při své práci se řídím mottem z feng shui – nejdříve ovlivňujeme prostor my, potom ovlivňuje prostor nás.

 

Feng shui znamená ale mnohem víc než šikovné řešení prostoru. V centru stojí zákazník a jeho individuální potřeby. Jaká jsou základní pravidla?
Feng shui není pouze o pravidlech. Je to především o tom, čeho chceme docílit, a poté hledáme řešení, které bude vyhovovat klientovi. Ale samozřejmě je veliký rozdíl v tom, jaký máte k feng shui přístup. Pro zástupce klasického učení pocházející z Číny ortodoxní pravidla existují. Uplatňují je bez ohledu na kulturní zázemí. Já jsem jiného přesvědčení.

 

Do jaké míry lze tedy podle vás přenést pravidla feng shui?
Řídím se kulturním kontextem. Mám za to, že vzít pravidla rostoucí v kultuře jiné země nelze snadno transportovat do Evropy. Ve feng shui pevná pravidla existují, nelze je ignorovat. Často ale pravidla nemají takovou váhu jako zkušenosti. Pracuji s určitou dispozicí a mám
mnoho možností, jak ji upravit a jak s ní pracovat. Jak nahradit či doplnit bytové elementy, jak upravit půdorys. Zásadní je najít negativní aspekty a vědět, jak s nimi pracovat. Proto vždy respektuji to, na čem je založena naše kultura, a do toho nelze podle mého názoru nosit zcela jinou symboliku.

 

Hlavním nástrojem feng shui je práce s čchi, tj. se životní energií. Jak s ní pracujete?
Čchi je energie, která není vidět. Její existence nebyla exaktně nikdy dokázána. Přesto jde o jádro tradiční čínské medicíny a její stoupenci s čchi intenzivně a úspěšně pracují. V práci s klientem je mým úkolem zajistit, aby prostor měl dostatek kvalitního čchi, a zařídit prostor tak, aby jeho obyvatelé mohli volně dýchat. Jde o odstranění viditelných i neviditelných bariér a o volném pohybu energie.

 

Jak se pracuje s bariérami v rámci koupelny – prostoru, který mnohdy na úkor ostatních místností disponuje omezenou dispozicí?
Ve feng shui se zaměřujeme z velké míry na půdorys. Snažíme se docílit vzdušnosti v prostoru pro volný pohyb a významnou roli hraje
světlo. S koupelnou je spojena očista a péče o tělo. Ráno se v ní připravujeme tak, abychom se celý den dobře cítili, večer se vracíme
zpět, abychom opláchli stopy všedního dne a připravili se na chvíle odpočinku. Koupelna je místo, kde stále odtéká voda. Ve feng shui
právě koupelna symbolizuje stálou ztrátu energie, což je potřeba vyrovnávat. I proto se často vymezuje prostor alespoň zčásti „nepřiznaný“ pro toaletu a jiné odtoky. Zásadní je pak také výběr barev, materiálů a tvarů. Velmi dobře se v koupelně pracuje se dřevem nebo dřevodekorem, se všemi odstíny zelené barvy a s vysokými i štíhlými formami. 

 

 S Taniou Morrison jsme spolupracovali na našem novém konceptu koupelny podle feng shui. A jaký je ? 

Pracovala jsem hlavně s půdorysem. Toaletu jsem pro efekt utajení oddělila příčkou se světelnými luxfery tak, aby byl prostor stále světlý. Pro docílení většího světelného efektu jsem navrhla stropní profily s LED páskami zajišťující velice příjemné, až intimní nepřímé osvětlení. Pro simulaci bytového charakteru jsem do jednoho rohu umístila designová svítidla. Důvodem bylo mimo jiné obsazení jednoho z rohů. Volné rohy obecně nepůsobí dobrým dojmem, strhávají na sebe pozornost. Pro obklad jsem zvolila zelenou barvu, takový odstín, který se velmi dobře kombinuje se dřevem či strukturou dřeva. Baterie jsou vysoké a oválné, také skříňka se shodně nese v duchu vysokých linií – to všechno symbolizuje element dřeva. I element země, který zajišťuje stabilizaci a harmonizaci, je v koncepci zastoupen.

Vždy je důležité v prostoru vytvořit vyrovnaný cyklus pěti elementů. Tak je tomu právě v tomto případě. Element vody je zastoupen v koupelně zcela přirozeně, shodně jako kov. Dodávala jsem převážně element dřeva, vzápětí element země. S elementem ohně se musí pracovat v případě koupelny velmi citlivě, doporučuji dodávat ho pouze jemnými, neagresivními prvky. V tomto případě jsem doplnila koncept o jemný impuls ohně v podobě růžového květináče.

Celý rozhovor s Taniou Morrison najdete v našem SIKO Magazínu Inspirace.

 

Jak si zařídit koupelnu podle pravidel feng shui? Podívejte se na video 

  

Přijďte si prohlédnout koncept koupelny podle Feng Shui, v SIKO showroomu na Zličíně nebo v SIKO prodejně v brněnském Avionu. Více o tomto konceptu najdete také zde

Těšíme se na vás v síti prodejen SIKO

SIKO tým