Staňte se fanouškem
  • Čeština

Bezbariérová koupelna

Jaké řešení zvolit při uzpůsobení koupelny nejen pro osoby s omezenou pohyblivostí, ale i pro seniory?   

ŘEŠENÍ pro VANU i SPRCHOVÝ KOUT

Základem pro bezbariérovou koupelnu je v tomto případě dostatečný prostor. Bezbariérová koupelna s vanou by podle norem měla mít rozměry 2300 x 2650 mm, se sprchovým koutem pak 2300 x 2700 mm. Pokud se jedná o řešení koupelny s vanou, která bude vyhovovat užívání i pro invalidní osoby, vana by měla splňovat následující: má mít horní hranu ideálně ve výšce 500 mm a u vany by měl být sedák (vyzděný 700 x 400 x 500 ). Na tento sedák si osoba přesedne a po zádech vany do ní díky madlům "sklouzne".

Řešení bezbariérové koupelny s vanou

Pro dostatečnou oporu je nezbytné u vany umístit jedno nebo dvě svislá madla a pak jedno madlo podélné, dlouhé 1200 mm. Minimální šířka dveří koupelny je 800 mm a dveře se musí otevírat vždy ven z místnosti. Na vnitřní stranu dveří je ideální umístit madlo o délce 500 mm. Pokud máme realizovat koupelnu se sprchovým koutem, doporučujeme použít odtokový žlab. Podlahu koutu je v tomto případě nezbytné spádovat maximálně 2%. Zároveň bychom měli použít dlažbu s protiskluzností R10A-B (protiskluznost bosou nohou v mokrém prostředí). Do koutu určitě doporučujeme nainstalovat jedno sklopné madlo 800 mm a sedátko s podpěrou o rozměrech 400 x 400, které zajistí pohodlí a v případě potřeby také oporu. Výška sedátka by měla být 450 mm od čisté podlahy. Pokud instalujeme sprchovou vaničku, ta musí být maximálně 2-3 cm vysoká a musí být zapuštěna do dlažby.

Baterii doporučujeme nainstalovat z boku od sedátka a umístit také L madlo s držákem na sprchu. Nezapomínejme ani na clonění sprchového koutu. Nejčastěji jsou pro tyto účely využívány sprchové závěsy. Kout nebo jeho části by měly být zatažitelné a nebo plně sklopné. Nesmí však vadit při přesedání.

Řešení bezbariérové koupelny se sprchovým koutem 

Jaké zvolit UMYVADLO a BATERII? 

Umyvadlo by mělo být ideálně bezbariérové s možností podjezdu. Umyvadlo vybavíme pákovou baterií s takzvanou lékařskou pákou, nainstalujeme vždy 1-2 svislá madla o délce 500 mm. Pokud volíme zrcadlo, doporučujeme instalovat vždy zrcadlo sklopné, pro jeho variabilitu v nastavení.  Co se týče úložných prostor pod umyvadlem, klasická skříňka pod takové umyvadlo nepatří a úložné prostory je třeba hledat jinde.

 

Umístění WC pro osoby s omezenou hybností

V prostoru kolem toalety, vždy směrem ke zdi, dáváme 900 mm madlo pevné a do místnosti madlo 800 mm sklopné. Ovladač splachování má být pneumatický, instalovaný bokem k sezení. Nesmíme ho instalovat za záda, protože pak nelze spláchnout. V prostoru vany / koutu / toalety by mělo být instalováno nouzové signalizační zařízení s táhlem, které končí 150 mm nad podlahou. V případě pádu si osoba může právě s pomocí tohoto tlačítka přivolat pomoc.

Řešení toalety v bezbariérové koupelně


Pokud máme řešit koupelnu pro osobu, která má poškozený zrak, je potřeba prostory schématem obkladu barevně odlišit. Jinou barvou vyznačíme zónu vany, zónu umyvadla a zónu toalety. Barvy musí být kontrastní, tak dosáhneme efektu, že osoba s poškozeným zrakem se bude lépe orientovat.

Poradíme vám s výběrem a řešením bezbariérové koupelny.

V showroomu SIKO v Praze na Zličíně se můžete inspirovat ve vzorové bezbariérové koupelně, certifikované NIPI ČR o.s.. Odborně proškolený personál vám ochotně poradí s výběrem a řešením koupelny jak pro seniory, tak pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. Koupelnu, včetně certifikáty otestovaných doplňků, vám v případě zájmu zrealizujeme na klíč, přesně dle vašich potřeb.

Těšíme se na vaši návštěvu.

 

Sdílejte na